Lazer Kesim

Lazer ile kesme nedir?

Lazer ışını; karbondioksit lazer tezgahlarında, karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Bunun yanı sıra verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenerek verim 1/3 oranında arttırılır. Elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgahlarda yapılan kesim işlemine ise Lazer Kesim denilmektedir.

Karbondioksit gazına elektrik akımının verilmesi sonucunda elde edilen lazer ışını, endüstriyel üretim kategorisinin her bölümünde kullanılmaktadır.

Helyum ile azot gazının da karbondioksit gazına eklenerek elde edilen bu ışın ile farklı tezgâhlarda metal kesim işlemleri yapılmaktadır.

Teknolojinin sürekli gelişmesi ve bu gelişmelerin hemen her alanda görülmesi ile beraber lazer ışınlarını da elde etmenin yolları kolay bir hale gelmiştir.

Üretim hatalarının ortadan kaldırılması ve bu sayede firmanın fire oranının düşerek kar oranının artması nedeni ile bu teknoloji sık sık tercih edilmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Birçok farklı amaç için kullanılan lazer teknolojisi, son dönemlerde plakları kesmek amacı ile tercih edilmeye başlanmıştır.

Paslanmaz çelik, yumuşak çelik, alüminyum plaka gibi malzemelerin üzerinde lazer ile kesme işlemi yapılmaktadır.

Sanayi ve endüstri alanlarında çok sık kullanılmaktadır.

Normal olarak kesimi çok zor olan tüm metal ürünler ile beraber mdf, ahşap, pleksi ve alüminyum gibi malzemelerin her birinin kesilmesi için lazer teknolojisi uygulanır.

Tercih Nedenleri;

Bu sistemin tercih nedenleri arasında birçok madde sayılabilir. Malzemelerin en iyi şekilde düzenlenmesini sağlaması en önemli nedenlerden biridir.

Ayrıca normalde kesilemeyen birçok malzeme, bu sistem ile kolay bir şekilde kesilebilmektedir.

Lazer sisteminin en büyük avantajı ise, bilgisayarlarda çizilmiş olan herhangi bir projenin hatasız bir şekilde metallerin üzerine uygulanabilmesidir.

Seri üretim yapılmasını sağlayan lazer teknolojisi ile firmalar sıfıra yakın hata ile daha hızlı üretim yaparak daha çok kazanç elde etmektedir.

Bu cihazların enerjiyi az harcaması ve bununla beraber üretilen ürünlerin son derece kaliteli olması nedeni ile lazer ışın teknolojisi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Markalama işlemlerinin uygulandığı metallere ayrı bir kalite katarak ürünlerin gösterişli ve temiz olmasını sağlar. Ayrıca zaman ile malzeme sarfiyatını da önlemektedir.